DAKAR 2024 - PROLOGUE

This year’s Dakar Rally started with a 27-kilometre prologue in Al-Ula. Making her Dakar debut in an elite Ultimate class car, Aliyyah Koloc was able to match the legend that is three-time winner Carlos Sainz. Today, the 19-year-old driver set a time within a second of “El Matador“ and finished 35th. In the truck category, Jaroslav Valtr took fourth place, and Pascal de Baar in another Tatra finished fifth. Newcomer Daniel Stiblík was classified as twenty-fourth. Prologem o délce 27 kilometru začala v Al-Ula letošní Rally Dakar. Při své dakarské premiéře v elitním voze třídy Ultimate se Aliyyah Koloc dokázala vyrovnat takové legendě, jakou je trojnásobný vítěz slavné soutěže Carlos Sainz. Teprve 19letá pilotka dnes zajela na sekundu sejný čas jako „El Matador“ a patřila jí 35. pozice. V kategorii kamionů obsadil Jaroslav Valtr čtvrté místo a Pascal de Baar v další Tatře skončil na pátém místě. Nováček Daniel Stiblík byl klasifikován jako čtyřiadvacátý.